Na Slovensku je chránených 805 druhov voľne žijúcich živočíchov, z toho 228 druhov je európskeho významu, teda sú osobitne chránené v celej Európskej únii. Sú to druhy zvierat, ktoré sú v reálnom ohrození vyhynutia, teda ich počet na určitom území klesá. Všetky tieto druhy (od motýľov až po veľryby) sú zapísané v Červenej knihe ohrozených druhov, do ktorej neustále pribúdajú ďalšie.
Orol skalný
Orol skalný je jedným z 10 druhov orlov na svete. Orol skalný je najväčším predstaviteľom rodu. Samec môže vážiť až 4,5 kg a oveľa väčšia samica aj 6,5 kg. Rozpätie krídiel majú od 190 do 240 cm. Dĺžka tela je 75 až 90 cm. V súčasnosti sa orol skalný vyskytuje hlavne v horských oblastiach Karpát od nadmorskej výšky 800 m.
Príčiny ohrozenosti:
Strata hniezdisk, prenasledovanie orla skalného človekom, stĺpy elektrického vedenia tvaru "T", prirodzené straty.
Kamzík vrchovský
Kamzík vrchovský tatranský, symbol Tatranského národného parku, obýva Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Dospelé dorastajú do výšky asi 75-85 cm a dosahujú váhu 24-40 kg. Samice sú o niečo menšie.
Príčiny ohrozenosti:
Predovšetkým vysoký počet turistov v Tatrách počas celého roka, budovanie hotelov a športovísk a z toho vyplývajúce zmenšovanie životného priestoru kamzíkov, pytliactvo, ale aj prirodzené príčiny napr.: lavíny, predátori, zmeny klímy atď.
Drop fúzatý
Drop fúzatý je stepný druh, celosvetovo ohrozený, klasifikovaný ako zraniteľný. Z publikovaných údajov je zrejmý dramatický pokles početnosti na našom území. Po roku 1975 došlo k výraznému rozdrobeniu populácie na málopočetné kŕdle a pravidelný letný výskyt bol obmedzený len na územie Podunajskej roviny. Početnosť hniezdnej populácie bola koncom 90-tych rokov odhadovaná na 5 až 10 samíc. V období migrácie bol druh pozorovaný v Podunajskej rovine, na Borskej nížine, Trnavskej a Hronskej pahorkatine.
Príčiny ohrozenosti:
Pôvodné stepné biotopy boli z veľkej miery premenené na intenzívne obhospodarovanú poľnohospodársku krajinu. Úmrtnosť dropov fúzatých je najčastejšie zapríčinená predátormi (najmä úmrtnosť mláďat), kolíziami s elektrickými vedeniami (úmrtnosť dospelých vtákov) a vplyvom dlhotrvajúcich zím s vysokou snehovou prikrývkou. Druh je citlivý na vyrušovanie. Hlavné príčiny vyrušovania súvisia s poľovníctvom, poľnohospodárstvom a rekreačnými činnosťami.
Zubor hrivnatý /zubor európsky/
Zubor európsky patrí medzi najväčšie európske suchozemské cicavce. Samec môže vážiť vyše 1000 kg a dosahovať v kohútiku výšku až 2 m. Zubor je blízky príbuzný bizóna amerického. Traduje sa, že posledného zubra žijúceho vo voľnej prírode na Slovensku zastrelil kráľ Matej Korvín. Niekoľko kusov zubrov sa od roku 1957 s úspechom chová v zubrej obore v Topoľčiankach. V posledných rokoch bol zubor európsky úspešne vysadený v Bukovských vrchoch - na východe Slovenska na hraniciach s Poľskom neďaleko obce Runina.
Zdroj: internet (www.server.sk, www.mystory.estranky.sk, www.wikipedia.org, www.orolskalny.sk)